Porządek to już połowa sukcesu

Wszystko na swoim miejscu w warsztacie

Wszystkim rzemieślnikom myślącym o założeniu własnej firmy z pewnością przyda się także szczypta kreatywności. Jednak w przypadku wyposażenia warsztatu rozgardiasz jest raczej nie na miejscu: w końcu chodzi o to, by pracować wydajnie w otoczeniu, które to umożliwia – najważniejsze są zatem funkcjonalność i ergonomia. To nie tylko sprzyja porządkowi, lecz także sprawia, że codzienna praca jest przyjemniejsza, ponieważ można ją wykonać szybciej. Oczywiście potrzeby warsztatu samochodowego różnią się od potrzeb stolarza, a te z kolei od wymagań firmy zajmującej się instalacjami sanitarnymi i grzewczymi.

Jakie narzędzia są potrzebne na co dzień? Gdzie znaleźć miejsce do przechowywania? Co ma być przechowywane? Czy są rzeczy potrzebne tylko raz w tygodniu – lub nawet raz w roku? Czy obsługiwane są chemikalia i inne substancje niebezpieczne? Ważnym elementem wyposażenia – i centralnym miejscem wszystkich działań w warsztacie – jest zazwyczaj stół warsztatowy. Przed jego wyborem również pojawia się wiele pytań: Jaka powinna być powierzchnia robocza stołu warsztatowego? Ile miejsca do przechowywania potrzeba pod stołem – i na co? Czy wystarczą półki, czy lepsze będą szuflady? Jakie prace będą na nim wykonywane – i jaki ciężar musi wytrzymać stół warsztatowy? Czy będzie on wykorzystywany głównie do pracy siedzącej czy stojącej – czy do obu tych wariantów? Odpowiedzi na te pytania pomagają znaleźć odpowiednie miejsce na wszystko.

Zastosowanie mobilne

W przypadku wielu zawodów nie zawsze jest możliwość pracy przy stole warsztatowym, gdzie wszystko co potrzebne jest pod ręką. W takiej sytuacji przydadzą się na przykład mobilne wózki narzędziowe i warsztatowe, w których można w uporządkowany sposób przechowywać najczęściej używane narzędzia i inne pomoce i które można zawsze łatwo przetransportować na miejsce użycia. Jeśli trzeba również transportować materiały, odpowiednie będą mobilne wózki na materiały lub mobilne stacje robocze, które można dostosować do różnych potrzeb za pomocą półek, szuflad lub płyt perforowanych.

Nawet jeśli rozwiązania mobilne są potrzebne tylko od czasu do czasu, to dobra inwestycja na przyszłość: bowiem równie dobrze nadają się one do utrzymania porządku w zastosowaniu stacjonarnym. Rozwiązania mobilne pomagają również w optymalizacji już istniejących procesów roboczych, dla których metoda „5S“ autorstwa Japończyka Taiichi Õno (1912–1990) jest sprawdzonym modelem polecanym przez stowarzyszenia zawodowe. W latach 50. XX w. Õno był jednym ze współtwórców odnoszącego sukcesy systemu produkcyjnego Toyoty. U podstaw metody „5S“ leży idea, zgodnie z którą należy utrzymywać stanowisko pracy w czystości, tak by znajdowały się na nim tylko potrzebne w danym momencie narzędzia i przybory i najlepiej, by były one dosłownie w zasięgu ręki.

Po określeniu optymalnych warunków Õno zaleca standaryzację w całej firmie, a jednocześnie ciągłe doskonalenie i dalszą optymalizację procesów. Na przykład dla powtarzającego się procesu pracy można zdefiniować idealnie wyposażony wózek na materiały lub wózek narzędziowy, który jest zawsze używany dokładnie w taki sam sposób. Można wówczas liczyć na znacznie większy porządek i przejrzystość na stanowisku pracy, a w efekcie na większą wydajność całej produkcji.

W takiej sytuacji przydadzą się na przykład mobilne wózki narzędziowe i warsztatowe, w których można w uporządkowany sposób przechowywać najczęściej używane narzędzia i inne pomoce i które można zawsze łatwo przetransportować na miejsce użycia. Jeśli trzeba również transportować materiały, odpowiednie będą mobilne wózki na materiały lub mobilne stacje robocze, które można dostosować do różnych potrzeb za pomocą półek, szuflad lub płyt perforowanych.

Wózek montażowy

Optymalne przechowywanie

Przechowywanie

W przypadku wielu zawodów nie zawsze jest możliwość pracy przy stole warsztatowym, gdzie wszystko co potrzebne jest pod ręką. W takiej sytuacji przydadzą się na przykład mobilne wózki narzędziowe i warsztatowe, w których można w uporządkowany sposób przechowywać najczęściej używane narzędzia i inne pomoce i które można zawsze łatwo przetransportować na miejsce użycia. Jeśli trzeba również transportować materiały, odpowiednie będą mobilne wózki na materiały lub mobilne stacje robocze, które można dostosować do różnych potrzeb za pomocą półek, szuflad lub płyt perforowanych.

Dużo miejsca do przechowywania na małej powierzchni oferują szafki z szufladami. Szuflady o różnej wysokości pozwalają na przechowywanie zarówno dużych narzędzi, jak i drobnych części. Praktyczne przegrody do szuflad, jak np. blaszane przegrody, skrzynki z tworzywa, pojemniki z tworzywa itp. pomagają zapewnić przejrzystość. Przechowywanie narzędzi w przejrzysty sposób umożliwiają również płyty perforowane, które wystarczy zamontować na ścianie lub na stołach warsztatowych.

Również w tym przypadku ważne jest dobre planowanie: Co musi być zawsze szybko dostępne? Co nie jest zbyt często używane? Ile ważą części, które mają być przechowywane? Czy istnieje ryzyko wycieku w przypadku przechowywanych substancji? Na substancje niebezpieczne w małych zbiornikach dostępne są specjalne regały na substancje niebezpieczne z półkami z rusztu kratowego i wannami wychwytowymi na najniższym poziomie.

Jeśli substancje niebezpieczne są bardzo łatwopalne lub muszą być przechowywane pod kluczem, warto zakupić zamykane na klucz szafy na substancje niebezpieczne, które są ognioodporne i wyposażone w wanny wychwytowe na ciecze. Przy okazji: również środki czyszczące, farby i smary grożą zazwyczaj skażeniem wód i dlatego należy je przechowywać w odpowiednich szafach.

Poniższe produkty sprawiają, że przechowywanie jest jeszcze łatwiejsze:

Ergonomiczna praca

Gdy podstawowe wyposażenie warsztatu jest już na miejscu, czas na szczegółowe planowanie: Czy wszędzie można podłączyć prąd? Jakie krzesła są potrzebne do poszczególnych zadań? Czy wszystkie stanowiska pracy są oświetlone w taki sposób, by móc pracować bez zmęczenia? Elastyczne przyłącza prądu w każdym miejscu warsztatu można zapewnić np. za pomocą nawijarki do kabli – prąd jest wówczas dostępny dokładnie tam, gdzie potrzeba, a po zakończeniu pracy kabel można bezpiecznie schować, zapobiegając w ten sposób ryzyku potknięcia.

Jeśli chodzi o meble do siedzenia, taborety robocze na kółkach i krzesła obrotowe z regulacją wysokości sprężyną gazową zapewniają niezbędną elastyczność i ergonomię – nadają się do różnorodnych prac, a przy tym można łatwo zmienić miejsce ich użytkowania. Oświetlenie należy zainstalować w taki sposób, aby każde stanowisko pracy było dobrze oświetlone (co najmniej 500 luksów), a jednocześnie by unikać efektu oślepiania i cieni. Jest to możliwe dzięki połączeniu bezpośredniego i pośredniego oświetlenia sufitowego. Ponadto lampy do oświetlenia stanowiska pracy – najlepiej regulowane na różne sposoby i ściemniane – dbają o to, by na stanowisku zawsze dostępne było światło odpowiednie do wykonywanych zadań.




Ergonomiczna praca

Tutaj znajdą Państwo produkty umożliwiające lepsze widzenie:

Zasada 5S

„Sortowanie“ (jap. Seirii): wszystko, co nie jest aktualnie potrzebne na stanowisku pracy, jest z niego usuwane.

„Systematyka“ (Seiton) / Tworzenie widocznego porządku: wszystko, co jest faktycznie potrzebne, jest umieszczone w sensownym miejscu. Dzięki temu można łatwo zauważyć np. brak narzędzi.

„Sprzątanie“ (Seiso): stanowisko pracy jest sprzątane. Ponadto w tym kroku tworzone są niezbędne objaśnienia procesów pracy.

„Standaryzacja“ (Seiketsu): ustalanie i odpowiednie realizowanie standardów urządzania stanowisk pracy.

„Samodoskonalenie“ (Shitsuke): każdy pracownik ma obowiązek pokrótce, ale w miarę możliwości codziennie sprawdzać, weryfikować i optymalizować przestrzeganie standardów.

Wyposażenie warsztatu mg$

Zachęcamy do kontaktu!

W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.