Skuteczne środki przeciw upałom w miejscu pracy
Kiedy koledzy już od rana chronią się za opuszczonymi roletami, szef rozluźnia krawat, a domowe biuro przenosi się do piwnicy, to znak, że już jest: lato zawitało również na naszych szerokościach geograficznych.
To szczególnie trudny okres dla pracodawców i pracowników. Parna pogoda i wysokie temperatury prowadzą bowiem niekiedy do znacznych obciążeń podczas pracy w biurze, magazynie lub na produkcji.
Dzięki prostym zabiegom można jednak sprawić, że miejsce pracy stanie się całkiem przyjemne nawet latem. W niniejszym przewodniku pokazujemy, jak to wygląda w praktyce.
Wpływ wysokiej temperatury w miejscu pracy
W jakim stopniu wysokie temperatury wpływają negatywnie na pracowników? Kwestia ta była przedmiotem badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BAuA) w Niemczech.
Uczestnicy badania wykonywali swoje zadania w przegrzanym pomieszczeniu, podczas gdy ich wydajność i funkcje organizmu były monitorowane. Wynik:
- Mimo że uczestnicy mieli zwiększone tętno, podwyższoną temperaturę skóry, jak również jej wilgotność, początkowo nie miało to wpływu na jakość pracy.
- Uczestnicy musieli jednak wkładać większy wysiłek w to, aby utrzymać swój poziom wydajności. Wraz z upływem czasu byli mniej skłonni do takiego wysiłku.
- Uczestnicy odczuwali coraz większe wyczerpanie i senność, a ich zdolność koncentracji stale malała.
Wniosek: człowiek jest w stanie pracować nawet w warunkach wysokiej temperatury. Jest to jednak możliwe tylko przez ograniczony czas. Jeśli pracodawcy i pracownicy podejmą odpowiednie działania, okres ten można wydłużyć, znacznie zwiększając przy tym gotowość do pracy.
Co robić, by chronić się przed upałem? Środki zapewniające przyjemne miejsce pracy
Aby praca w upale nie stała się torturą, odpowiednie działania muszą podjąć zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Ci pierwsi określają ramowe warunki przestrzenne i techniczne, łagodzą obowiązujące przepisy i zapewniają niezbędną pomoc w zakresie ochrony przed upałem.
Z kolei pracownicy mogą sami proaktywnie walczyć z letnimi temperaturami wieloma drobnymi środkami. Badanie BAuA pokazuje bowiem również, że nawet proste działania, takie jak picie wystarczającej ilości napojów, dają doskonałe efekty.
Obowiązki pracodawcy
Zgodnie z zaleceniami specjalistów BHP maksymalna temperatura w miejscu pracy biurowej to 30°C, a dla ciężkiej pracy fizycznej 28°C.
W przepisach tych nie określono szczegółowo, jakie środki powinny być stosowane przez przedsiębiorstwa. Ważne, aby były one odpowiednie do skutecznego obniżania temperatury.
Ponadto istnieją miejsca pracy, takie jak magazyny, logistyka czy produkcja, które ze względu na panujące w nich warunki są szczególnie narażone na oddziaływanie wysokich temperatur. W takim przypadku pracodawca powinien ściśle monitorować sytuację i przeprowadzać regularną ocenę ryzyka, aby chronić pracowników.
Ostatecznie to kadra kierownicza poszczególnych firm decyduje o rodzaju podejmowanych w razie potrzeby kroków. Właściwymi środkami w rozumieniu ustawodawcy są:
- Zapewnienie i kontrola ochrony przeciwsłonecznej i systemu wentylacji: szczególnie skuteczne okazuje się poranne wietrzenie, a następnie zacienianie i zamykanie okien w ciągu dnia, kiedy na zewnątrz panują największe upały.
- Przesunięcie godzin pracy na wczesne godziny ranne: środek ten jest przydatny zwłaszcza w przypadku pracy na świeżym powietrzu lub przy maszynach wytwarzających ciepło.
- Złagodzenie przepisów dotyczących odzieży lub stroju służbowego, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu pracy: np. lepiej nie zamieniać obuwia ochronnego na sandały. Z drugiej strony wielką ulgę może przynieść zdjęcie krawata lub rozpięcie koszuli, oczywiście w sytuacji, gdy pracownicy nie mają akurat kontaktu z klientami.
- Oferowanie napojów: jeśli w miejscu pracy nie zawsze jest dostępna chłodna woda, należy to zmienić, gdy na zewnątrz panują upały. Pracodawcy mogą również wnieść istotny wkład, regularnie przypominając o konieczności nawadniania organizmu.
- Zapewnienie urządzeń do chłodzenia: wentylatory zapewniają komfortowe chłodzenie w zakresie temperatur od 26 do 35 stopni. W przypadku większych upałów firmy są zobowiązane do zapewnienia bardziej złożonych systemów, takich jak klimatyzacja, kurtyny wodne lub prysznice powietrzne.
Który wentylator jest odpowiedni dla Państwa firmy? Zachęcamy do lektury naszego poradnika zakupowego!
Działania, które mogą podjąć sami pracownicy
Gdy upał się utrzymuje, pracownicy mogą i powinni sami aktywnie o siebie zadbać. W idealnej sytuacji każdy człowiek świadomie zwraca uwagę na swój stan i w porę reaguje na sygnały alarmowe, takie jak spadek koncentracji, ból głowy czy zmęczenie.
Aby utrzymać dobre samopoczucie w miejscu pracy podczas upalnego lata, skuteczne okazały się następujące metody:
- Przerwy na odpoczynek od upału mogą być pomocne zwłaszcza podczas pracy w bardzo ciepłych miejscach, ale należy je uzgodnić z pracodawcą.
- Polewanie dłoni, nadgarstków i przedramion letnią lub zimną wodą pomaga organizmowi regulować temperaturę.
- Chłodzące pokarmy i napoje mogą mieć duże znaczenie: zimna herbata miętowa, jogurt, letnia zupa, warzywa gotowane na parze i inne lekkie potrawy nie obciążają organizmu tak bardzo, jak ciężkie dania z makaronem czy mięsem. Pikantne potrawy również nie są dobrym pomysłem w upały. Najważniejsze, aby regularnie się nawadniać. A skoro również owoce zawierają dużo wody, świetnym pomysłem będzie przekąska w postaci melona lub pomarańczy.
- W domowym biurze: przenoszenie miejsca pracy do najchłodniejszej części domu lub, jeśli to możliwe, przenoszenie pracy na chłodniejszą porę dnia. Sjesta charakterystyczna dla krajów leżących na południu Europy może być doskonale praktykowana w domu.
- Unikanie źródeł ciepła oraz wyłączanie zbędnych lamp i urządzeń.
Deszczowe lato? Zachowanie produktywności mimo parnej atmosfery
W miesiącach letnich to nie zawsze upał jest dominującym obciążeniem w miejscu pracy. Układy niskiego ciśnienia regularnie przynoszą nam również uporczywe deszcze. Dla klimatu w miejscu pracy deszczowe lato oznacza nowe wyzwania.
Dzięki naszym wskazówkom zachowają Państwo produktywność podczas deszczowego, a tym samym parnego lata:
- Parne i gorące powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie uciążliwe dla nas, mieszkańców Europy. W walce z nadmiernym poceniem się pomaga chłodzący przeciąg, np. zapewniany przez wentylatory lub otwierane po przeciwległych stronach okna.
- Właściwa wentylacja pomaga również zapobiegać szkodliwemu dla zdrowia rozwojowi pleśni na ścianach i oknach. W pomieszczeniach roboczych lub w domowym biurze należy zatem zapewnić wietrzenie trzy do pięciu razy dziennie. W szczególnie trudnych przypadkach pomocny może być elektryczny osuszacz powietrza.
- Luźne i przewiewne ubranie, stosowanie niewielkiej ilości makijażu lub kremu do ciała oraz picie dużej ilości płynów: wszystko to pozwoli utrzymać dobre samopoczucie nawet przy dużej wilgotności powietrza.
Prosimy o kontakt z nami
W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji