Wysokie standardy higieny:

Łatwe czyszczenie podłóg.

2020/06/05

W czasach SARS-CoV-2 nasze ręce i klamki powinny być czystsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dezynfekujemy, zachowujemy dystans i zwiększamy tempo sprzątania. W końcu higiena jest najważniejsza, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób.

Podłogę – zazwyczaj największą powierzchnię w pomieszczeniu – często traktuje się podczas sprzątania po macoszemu. Niesłusznie. W ciągu dnia pracy podłoga ma przecież kontakt z obuwiem, a z powodu grawitacji prawie każda cząstka brudu wcześniej czy później trafia na laminat, dywan lub płytki.

Podłoga jest zatem miejscem gromadzenia się zarazków i brudu, szczególnie w biurach, warsztatach i magazynach, gdzie codziennie przemieszcza się wiele osób. Dlatego podczas sprzątania w żadnym wypadku nie należy zapominać o podłodze. Nasze wskazówki podpowiedzą, jak to zrobić.

Podłogi wzięte pod lupę: co można na nich znaleźć?

Czy można jeść z podłogi? Lepiej nie. Niezależnie od tego, jak czyste jest pomieszczenie – zabrudzeń zwyczajnie nie da się uniknąć. Ale co tak naprawdę gromadzi się na podłodze w ciągu dnia?

  • Koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jeśli chory kichnie lub kaszlnie, wirus albo przenosi się na inną osobę, albo spada na ziemię w promieniu dwóch metrów. Dobra wiadomość jest taka, że z powodu braku wilgoci nie może się tam namnażać.
  • Czy zdejmują Państwo buty w biurze? Prawdopodobnie nie. Podeszwy butów, które były już w niejednym miejscu, są idealnymi nosicielami nieproszonych gości. Patogeny takie jak bakterie E. coli przylegają dobrze zwłaszcza do gumowych bieżników i podczas chodzenia przenoszone są na podłogę w biurze. Stamtąd bakterie przedostają się na odłożone na podłogę torby, skąd mają już blisko do ludzi, u których mogą wywoływać infekcje.
  • Biuro jest miejscem intensywnej pracy przez co najmniej osiem godzin dziennie. Ludzie rwą sobie włosy z głowy, prowadzą zaciekłe dyskusje, a czasem jedzą kanapki. Dlatego też na podłodze można znaleźć wiele śladów codziennego życia i niezakaźnych mikroorganizmów: np. kamyczki, okruchy czy włosy.
  • Za zanieczyszczenia odpowiadają jednak nie tylko pracownicy, lecz również sprzęt roboczy. Maszyny produkcyjne wytwarzają podczas pracy i ścierania duże i małe cząstki. Komputery i stacje robocze drukarek wytwarzają znany wszystkim drobny pył, który można znaleźć zarówno w powietrzu, jak i na podłodze.

Plan sprzątania zapewniający higieniczne i czyste podłogi.

Środki higieniczne działają tylko wtedy, gdy są prawidłowo stosowane. Zwłaszcza jeśli nie liczy się tylko wizualnie atrakcyjny rezultat, lecz także przerwanie łańcucha zakażeń. Należy przy tym pamiętać, że wykładziny podłogowe różnią się między sobą. Każdy rodzaj podłogi wymaga zatem specjalnego czyszczenia i pielęgnacji.

  • Stosowanie środków ochrony indywidualnej: Podczas wszystkich prac związanych z czyszczeniem na mokro należy zakładać rękawice chroniące dłonie przed kontaktem ze środkiem czyszczącym. Wewnętrzna strona rękawic powinna być cały czas sucha.
  • Prawidłowe używanie odkurzacza: W przypadku odkurzania substancji będących źródłem zagrożenia, takich jak chemikalia, pył drzewny lub rozpuszczalniki, należy koniecznie wybrać odpowiedni odkurzacz przemysłowy i postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Prawidłowe używanie myjki wysokociśnieniowej: Aby wydajnie czyścić z użyciem wysokiego ciśnienia, należy prawidłowo ustawić zmienne mechaniczne, termiczne i chemiczne.



Regularne i profesjonalne czyszczenie podłóg przedłuża ich żywotność, chroni przed zagrożeniami dla zdrowia i poprawia samopoczucie. Odpowiednie produkty do tego celu znajdą Państwo w naszym sklepie z artykułami higienicznymi.

Odpowiednie czyszczenie podłóg z {cms.var.company_name} mg$

Prosimy o kontakt!

W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.