Wysokie standardy higieny:
Łatwe czyszczenie podłóg.
W czasach SARS-CoV-2 nasze ręce i klamki powinny być czystsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dezynfekujemy, zachowujemy dystans i zwiększamy tempo sprzątania. W końcu higiena jest najważniejsza, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób.
Podłogę – zazwyczaj największą powierzchnię w pomieszczeniu – często traktuje się podczas sprzątania po macoszemu. Niesłusznie. W ciągu dnia pracy podłoga ma przecież kontakt z obuwiem, a z powodu grawitacji prawie każda cząstka brudu wcześniej czy później trafia na laminat, dywan lub płytki.
Podłoga jest zatem miejscem gromadzenia się zarazków i brudu, szczególnie w biurach, warsztatach i magazynach, gdzie codziennie przemieszcza się wiele osób. Dlatego podczas sprzątania w żadnym wypadku nie należy zapominać o podłodze. Nasze wskazówki podpowiedzą, jak to zrobić.
Podłogi wzięte pod lupę: co można na nich znaleźć?
Czy można jeść z podłogi? Lepiej nie. Niezależnie od tego, jak czyste jest pomieszczenie – zabrudzeń zwyczajnie nie da się uniknąć. Ale co tak naprawdę gromadzi się na podłodze w ciągu dnia?
- Koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jeśli chory kichnie lub kaszlnie, wirus albo przenosi się na inną osobę, albo spada na ziemię w promieniu dwóch metrów. Dobra wiadomość jest taka, że z powodu braku wilgoci nie może się tam namnażać.
- Czy zdejmują Państwo buty w biurze? Prawdopodobnie nie. Podeszwy butów, które były już w niejednym miejscu, są idealnymi nosicielami nieproszonych gości. Patogeny takie jak bakterie E. coli przylegają dobrze zwłaszcza do gumowych bieżników i podczas chodzenia przenoszone są na podłogę w biurze. Stamtąd bakterie przedostają się na odłożone na podłogę torby, skąd mają już blisko do ludzi, u których mogą wywoływać infekcje.
- Biuro jest miejscem intensywnej pracy przez co najmniej osiem godzin dziennie. Ludzie rwą sobie włosy z głowy, prowadzą zaciekłe dyskusje, a czasem jedzą kanapki. Dlatego też na podłodze można znaleźć wiele śladów codziennego życia i niezakaźnych mikroorganizmów: np. kamyczki, okruchy czy włosy.
- Za zanieczyszczenia odpowiadają jednak nie tylko pracownicy, lecz również sprzęt roboczy. Maszyny produkcyjne wytwarzają podczas pracy i ścierania duże i małe cząstki. Komputery i stacje robocze drukarek wytwarzają znany wszystkim drobny pył, który można znaleźć zarówno w powietrzu, jak i na podłodze.
Plan sprzątania zapewniający higieniczne i czyste podłogi.
Środki higieniczne działają tylko wtedy, gdy są prawidłowo stosowane. Zwłaszcza jeśli nie liczy się tylko wizualnie atrakcyjny rezultat, lecz także przerwanie łańcucha zakażeń. Należy przy tym pamiętać, że wykładziny podłogowe różnią się między sobą. Każdy rodzaj podłogi wymaga zatem specjalnego czyszczenia i pielęgnacji.
- Stosowanie środków ochrony indywidualnej: Podczas wszystkich prac związanych z czyszczeniem na mokro należy zakładać rękawice chroniące dłonie przed kontaktem ze środkiem czyszczącym. Wewnętrzna strona rękawic powinna być cały czas sucha.
- Prawidłowe używanie odkurzacza: W przypadku odkurzania substancji będących źródłem zagrożenia, takich jak chemikalia, pył drzewny lub rozpuszczalniki, należy koniecznie wybrać odpowiedni odkurzacz przemysłowy i postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
- Prawidłowe używanie myjki wysokociśnieniowej: Aby wydajnie czyścić z użyciem wysokiego ciśnienia, należy prawidłowo ustawić zmienne mechaniczne, termiczne i chemiczne.
Wykładzina dywanowa: prawidłowe czyszczenie
Tekstylne wykładziny podłogowe wymagają nieco uwagi przy czyszczeniu, ale ich zaletą jest dobre wiązanie kurzu i poprawa akustyki pomieszczenia.
- Do codziennego czyszczenia wykładzin dywanowych należy używać odkurzacza do pracy na sucho; do wykładzin z wysokim runem należy wybrać ustawienie bez szczotki.
- Przed intensywnym czyszczeniem należy przeczesać średnie i wysokie runo zgodnie z kierunkiem jego układania się i przeprowadzić wstępne czyszczenie plam.
- Wykładziny dywanowe można dokładnie wyczyścić, stosując specjalne szampony do dywanów w postaci suchego proszku lub piany uzyskanej po dodaniu wody.
- W przypadku czyszczenia na mokro piana jest najpierw rozpylana i rozprowadzana za pomocą szczotki. Po całkowitym wysuszeniu znów należy użyć odkurzacza.
Dodatkowa wskazówka: Odkurzacz piorący bez większego wysiłku usuwa uciążliwe plamy i pozostawia niewielką ilość wilgoci. Jest on idealny do podłóg biurowych, które muszą być natychmiast ponownie dostępne do użytku.
Laminat: sposoby dbania o jego czystość
Wygląda jak drewno, ale jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu: nie dziwi zatem tak duża popularność laminatu w pomieszczeniach roboczych. Jedyna wada: szlifowanie jest wykluczone.
- Jako pierwszy etap czyszczenia wskazane jest odkurzanie.
- Laminat należy codziennie przecierać niewielką ilością wody z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Następnie zalecane jest wytarcie do sucha. Należy upewnić się, że nigdzie nie gromadzi się woda.
- Drobnych zarysowań można się pozbyć za pomocą oleju, a śladów po gumowych podeszwach – za pomocą gumki.
- Nigdy nie należy używać mleczka czyszczącego, pasty do podłóg ani politury, ponieważ pozostawiają one nieestetyczne plamy na laminacie.
Uwaga: Do pielęgnacji laminatu wystarczy jedynie odrobina środka czyszczącego; zbyt duża ilość pozostawia nieestetyczną, mazistą powłokę.
Parkiet: sposoby na poprawne czyszczenie
Prawdziwe drewno pod stopami sprawia, że pomieszczenia stają się przytulne. Krzesła biurowe mogą jednak pozostawiać rowki w miękkiej podłodze. Dlatego należy chronić parkiet za pomocą ochronnej maty podłogowej.
- Parkiet należy czyścić codziennie, aby usunąć piasek i małe kamienie, zanim zarysują one podłogę.
- Podczas czyszczenia i pielęgnacji podłóg drewnianych istotne jest, czy mamy do czynienia z podłogami olejowanymi czy naturalnymi. Do tych pierwszych należy używać wyłącznie specjalnych środków czyszczących.
- Parkiet najlepiej wycierać na sucho lub niewielką ilością wody za pomocą wyciśniętego bawełnianego mopa.
- Stojąca woda uszkadza parkiet, zatem należy jej unikać.
- Regularne froterowanie pozwala utrzymać połysk i zabezpiecza drewno.
Uwaga: Odkurzacze i ściereczki z mikrowłókien raczej nie nadają się do parkietu – istnieje duże ryzyko zarysowań!
Czyszczenie płytek: najważniejsze aspekty
Płytki podłogowe nadają pomieszczeniom elegancki wygląd. Są one również łatwe w pielęgnacji, jeśli chodzi o codzienne sprzątanie.
- Najpierw należy usunąć kurz i kłaczki za pomocą odkurzacza lub suchego mopa.
- Następnie należy użyć neutralnego środka czyszczącego i mopa do czyszczenia na mokro; płytki bez problemu tolerują wodę.
- W przypadku zszarzałych fug należy zastosować specjalny środek do czyszczenia fug.
- Do mocno zabrudzonych płytek można użyć myjki wysokociśnieniowej.
Niezalecane: Nie należy używać środków czyszczących zawierających substancje pielęgnacyjne. Tworzą one na płytkach lepką i niekiedy śliską warstwę
Podłogi z PVC: prawidłowe czyszczenie
Szukają Państwo wytrzymałej wykładziny podłogowej? PVC będzie najlepszym wyborem, a prawidłowa technika czyszczenia pozwoli zachować jego blask.
- PVC bez problemu można odkurzać i ścierać mopem. Dobre rezultaty uzyskuje się, stosując mieszaninę wody i octu w proporcji 1:1.
- Aby nie zmatowić podłogi, należy zawsze kończyć czyszczenie czystą wodą.
- Następnie należy osuszyć podłogę miękką szmatką.
- Małe skazy można usunąć specjalnymi sprayami lub tzw. magicznymi gąbkami.
Uwaga: Miękka powierzchnia PVC źle znosi agresywne lub ścierne środki czyszczące.
Regularne i profesjonalne czyszczenie podłóg przedłuża ich żywotność, chroni przed zagrożeniami dla zdrowia i poprawia samopoczucie. Odpowiednie produkty do tego celu znajdą Państwo w naszym sklepie z artykułami higienicznymi.
Prosimy o kontakt!
W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.