Oszczędność pieniędzy i czasu
6 wskazówek dotyczących efektywnej gospodarki magazynowej
Niezależnie od tego, czy chodzi o niepozorne pomieszczenie w piwnicy, czy zaawansowaną technologicznie halę – magazyn materiałów jest centralnym miejscem firmy. A zatem również jednym z głównych czynników kosztowych. Co więcej, zwłaszcza małe i średnie firmy oprócz pieniędzy inwestują często bardzo dużo – może nawet za dużo – czasu pracy w kwestie związane z gospodarką magazynową.
Sposób zorganizowania magazynu i zaplanowania zachodzących w nim procesów ma istotny wpływ na cały łańcuch wartości. Zatem aby odnieść sukces, należy regularnie kontrolować gospodarkę magazynową i wprowadzać niezbędne dostosowania. Nadrzędnym celem jest odpowiednio urządzony magazyn, który pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas.
Jakie są wymagania MŚP w zakresie gospodarki magazynowej?
Średnie przedsiębiorstwa prowadzą działalność w zupełnie inny sposób niż duże korporacje. Stąd ich szczególne wymagania względem idealnego magazynu:
- Niewielka liczba pracowników potrzebna do obsługi procesów
- Jak najlepsze wykorzystanie nawet najmniejszych przestrzeni
- Konieczność unikania niepotrzebnie wysokich kosztów magazynowania materiałów
- Codzienne zarządzanie magazynem powinno zajmować jak najmniej czasu
Krótko mówiąc, idealny magazyn doskonale wpasowuje się w procesy firmowe i działa jak dobrze naoliwiona maszyna, nie generując zakłóceń ani strat. Pozwala to zadbać o cenne zasoby, jakimi są pracownicy, powierzchnia przemysłowa i Państwa kapitał.
Co jest naprawdę istotne w magazynie: 6 wskazówek z praktyki.
Istnieje wiele różnych metod i podejść dotyczących optymalizacji magazynu. Które z nich są jednak naprawdę istotne dla MŚP? Zebraliśmy dla Państwa najlepsze wskazówki. Wszystkie te propozycje mogą być z powodzeniem wdrożone w małych i średnich przedsiębiorstwach i umożliwiają rozpoznanie oraz wykorzystanie szans na ulepszenie swojego magazynu.
Inteligentne zarządzanie zapasami: mniej znaczy więcej
W magazynie zawsze jest wszystko? Chociaż brzmi to kusząco, nie jest zbytnio wskazane dla MŚP. Duże ilości zapasów oznaczają zamrożenie dużego kapitału, powstawanie bieżących kosztów i trudności w prowadzeniu biznesu.
Celem efektywnego zarządzania zapasami jest zatem utrzymywanie ich możliwie najmniejszej ilości. Jakie są z tego korzyści? Niższe koszty lokalowe, krótszy czas magazynowania, większa elastyczność i lepsza orientacja w bieżącej sytuacji. Warto zatem zadać sobie następujące pytania:
- Jakie zapasy mogę zmniejszyć bez uszczerbku dla działalności firmy?
- Jakie towary mogę zamawiać częściej w mniejszych ilościach?
- Czy mogę ustalić z moimi dostawcami dostawy Just In Time (JIT)?
Stała inwentaryzacja: warto być zawsze na bieżąco
Czy zawsze wiedzą Państwo, jaki towar jest w jakim miejscu o jakim czasie? Jeśli nie, to najwyższa pora na wprowadzenie oprogramowania sterującego, które przeprowadza stałą inwentaryzację. Innymi słowy, każdy ruch towarów jest rejestrowany i zgłaszany do komputera centralnego. Wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać pełną przejrzystość w zakresie stanów magazynowych. Robi to dużą różnicę nawet w mniejszych magazynach i umożliwia:
- Elastyczne reagowanie na nieprzewidziane incydenty lub spontaniczne zapytania klientów
- Oszczędność kosztów osobowych dzięki automatyzacji
- Szybsze znajdowanie towarów, bez żmudnych poszukiwań w różnych lokalizacjach magazynu
- Zachowanie zdolności do działania, nawet bez stałych konsultacji z pracownikami magazynu
E-Procurement: łatwiejsze zakupy online
Czy nadal zamawiają Państwo swoje towary i usługi w tradycyjny sposób, mozolnie wypełniając ręcznie formularze zamówień? Lepszym rozwiązaniem będzie przejście z ręcznych zakupów na zakupy online, które są procesem znormalizowanym i w miarę możliwości zautomatyzowanym.
Wykorzystując systemy informatyczne, można stworzyć efektywny interfejs między dostawcami a Państwa firmą. Tak zwany e-Procurement oferuje ogromne korzyści dla średnich przedsiębiorstw. Dzięki niemu można:
- Przyspieszyć procesy zarządzania zakupami
- Reagować elastycznie na dynamiczne wymagania rynku
- Porównywać skutecznie ceny i w ten sposób znajdować potencjalne oszczędności
- Mieć zawsze wszystko pod kontrolą dzięki zintegrowanym analizom i raportom
- Przygotować swoją firmę na w pełni cyfrową przyszłość
Przejście na elektroniczne kanały zaopatrzenia to decydujący krok w kierunku optymalnej gospodarki magazynowej – i mniej kosztowny, niż mogłoby się wydawać.
Mniej problemów: prawidłowe przechowywanie kartonów
Magazyn i kartony – dwa pojęcia, które zawsze idą w parze. Niemal każda firma stawia na tych uniwersalnych mistrzów opakowań. I słusznie, w końcu karton to wdzięczny i niezbyt wymagający materiał, pod warunkiem że przestrzega się kilku zasad:
- Kartony należy przechowywać w temperaturze od 15 do 20 stopni i przy wilgotności poniżej 60 procent
- Jeśli to możliwe, kartony należy ustawiać w stosy na płaskiej podłodze zamiast na paletach
- Należy sprawdzać kartony w magazynie co pół roku i wymieniać te, które są wadliwe, zanim towar ulegnie uszkodzeniu
- Prostokątne kartony pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni
- Nie należy przekraczać dopuszczalnej wagi pakunku
Większy porządek: skuteczne rozmieszczenie i opisywanie towarów
Wydajne procesy robocze są podstawą optymalnego magazynu. Najważniejsze jest przy tym właściwe rozmieszczenie towaru. Dużą rolę odgrywa tu optymalne wykorzystanie przestrzeni i ergonomia:
- Często używane towary powinny być łatwo dostępne, z kolei rzadko wymagane modele specjalne mogą być przechowywane bardziej z tyłu. Rzeczy, które często pobiera się razem z magazynu, powinny być trzymane niedaleko siebie.
- Towary należy przechowywać w taki sposób, aby jak najmniej obciążać pracowników podczas ich podnoszenia i przenoszenia. Innymi słowy, ciężkie towary warto ustawiać przy podłodze, a lżejsze można przechowywać na regałach.
- Warto wprowadzić klarowną strukturę organizacyjną, aby można było szybko i łatwo znaleźć przedmioty. Sposobem na zachowanie przejrzystości jest również opisywanie.
Tworzenie przestrzeni i przejrzystości: magazyn w outsourcingu
Jak zwykli mawiać przedsiębiorcy: skup się na tym, w czym jesteś dobry, a resztę zadań deleguj. Mocną stroną firmy jest bowiem jej działalność podstawowa, a nie gospodarka magazynowa. Dlatego dla MŚP w wielu przypadkach opłacalny jest outsourcing magazynu.
Aby podjąć właściwą decyzję z uwzględnieniem potrzeb swojej firmy, pomocne jest przejrzyste zestawienie kosztów oraz doradztwo ze strony eksperta ds. outsourcingu.
W kwestii magazynu warto poszukać kompetentnego partnera, który na bieżąco aktualizuje operacje magazynowe, monitoruje procesy, a w razie problemów działa szybko i celowo. Zalety są oczywiste:
- Odpowiedzialność za wszystkie kwestie dotyczące magazynu jest jasno podzielona
- Zyskuje się wolne moce przerobowe na potrzeby innych zadań w firmie
- Zmniejsza się koszty bieżące i oszczędza na inwestycjach w nową technologię magazynowania
Optymalizacja magazynu to proces ciągły, który stale wymaga Państwa uwagi. Jednak jak wynika z naszego doświadczenia – warto podjąć ten wysiłek. Taka inwestycja często zwraca się wielokrotnie w postaci czasu i pieniędzy. Dlatego dobrze jest zdobyć się na odwagę i przetestować swoją gospodarkę magazynową! Jeśli potrzebują Państwo indywidualnej porady na temat magazynów, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Zachęcamy do kontaktu!
W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.