Wstecz
Poradnik zakupowy Środowisko

Mikrowłókna w czyszczeniu

Przeciętna średnica mikrowłókien wynosi około 5 - 7 µm - są więc mniej więcej o połowę cieńsze od włókien bawełny. W następstwie tego mikrowłókna o wiele lepiej usuwają zanieczyszczenia, do których należą również bakterie, wirusy i drobnoustroje z przestrzeni między elementami. Pozwalają więc na zachowanie higienicznej czystości na wielu obszarach.

Rys. 1: Bawełna

Rys. 2: Mikrowłókna

Dochodzi to tego jeszcze fakt, że z uwagi na niewielką średnicę przędzy w jednej ściereczce lub mopie znajduje się o wiele więcej włókien, przez co czyści ona efektywniej. Wynika to z porównywalnie wysokiej liczby punktów styku pomiędzy tkaniną a czyszczoną powierzchnią oraz dużej ilości kapilar, wynikającej ze struktury materiału. Dzięki dużej ilości małych przestrzeni powstających w wyniku określonej struktury włókna można usunąć jeszcze więcej cząstek zanieczyszczeń.

Ogólnie mikrowłókna odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami czyszczącymi. Dzięki strukturze materiału nie trzeba w ogóle dodawać środka czyszczącego, albo jeśli już - to bardzo niewiele. Ma to pozytywny wpływ zarówno na sytuację kosztową użytkownika i przyczynia się do ochrony środowiska w ramach odpowiedzialnego, zrównoważonego podejścia. Dzięki rezygnacji z dodatków chemicznych lub ich oszczędnemu stosowaniu na czyszczonej powierzchni pozostaje mniej resztek z czyszczenia. W szczególności dla ludzi wrażliwych lub podatnych na alergię mniejsze obciążenie otoczenia jest ważną zaletą. Dzięki dobrym właściwościom czyszczącym personel sprzątający potrzebuje mniej czasu i wysiłków do wykonania czyszczenia.

Ponieważ w mikrowłóknach przy odpowiednim pocieraniu powstają mikroładunki, materiały te są optymalne do czyszczenia na sucho.

Nasze hity produktowe z niniejszego przewodnika
Istotne
Liczba artykułów: 5