Wstecz
Poradnik zakupowy Fabryka

DIN EN 131-1+2 – tę normę trzeba znać.

Zmiany w normie i ich wpływ na stosowanie drabin dostawnych o długości powyżej 3 metrów.

Czy Państwa pracownicy mają do dyspozycji sprzęt do pracy na wysokości? Jeśli tak, do dnia 1 stycznia 2018 r. Państwa drabiny dostawne muszą być sprawdzone i w razie potrzeby doposażone lub wymienione. Ponadto swoje dotychczasowe zasoby mogą Państwo poddać ocenie ryzyka. W razie wątpliwości lepiej od razu przejść na nowy model.

Czemu służy taka zmiana normy?

Zmiany w obu częściach normy DIN EN 131-1 i DIN EN 131-2 zainicjowano w celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa pracy na tego rodzaju drabinach oraz ograniczenia w całej Europie ryzyka wypadków. Oznacza to, że w całej Europie obowiązują te same standardy bezpieczeństwa dla drabin dostawnych.

Europejski Komitet Normalizacyjny CEN jest zgodny: czy to w Stuttgarcie, Paryżu czy w Mediolanie, drabiny muszą spełniać te same wytyczne odnośnie do wersji, konstrukcji czy oznaczeń. Również sposób umieszczania instrukcji użytkowania drabiny musi być zgodny z normą. Poza tym w normie DIN EN 131-2 drabiny podzielono na dwie kategorie: „profesjonalne“ (professional) do użytku w środowisku pracy i „amatorskie“ (non-professional) do użytku prywatnego. Drabiny używane w środowisku pracy podlegają bowiem surowszym przepisom.

Zmiany w normie DIN EN 131 wt$

Co to oznacza dla Państwa?

Mniej wypadków przy pracy – to dla każdego przedsiębiorstwa ogromna korzyść. Ale są i inne mocne strony: w przypadku prowadzenia działalności w różnych krajach europejskich Państwo i Państwa pracownicy mogą mieć pewność, że w każdym miejscu drabiny są tak samo bezpieczne. Kupując drabiny zgodne z normą DIN EN 131, są Państwo również prawnie chronieni – zgodnie z prawem europejskim. Najważniejsze jest jednak to, że drabiny wykonane zgodnie z normą są wysokiej jakości, solidne i trwałe, dzięki czemu można je użytkować przez długi czas, a Państwu pozostaje tylko pamiętać o ich corocznej kontroli.

Jakie wymogi DOTYCZĄCE drabin wprowadza norma DIN EN 131-1+2?

Wszystkie przenośne drabiny dostawne o długości powyżej 3 metrów wymagają poszerzenia podstawy, przykładowo poprzez zastosowanie trawers poprzecznych lub stożkowej konstrukcji. W przypadku drabin uniwersalnych i rozsuwanych, które zsunięte są nadal dłuższe niż 3 metry, oznacza to, że zdejmowane części drabiny, np. górna drabina, nie mogą już być wyjmowane i stosowane oddzielnie lub muszą być również wyposażone w poszerzaną podstawę.

Drabiny można również doposażyć

Jeśli Państwa drabiny nadają się do zgodnej z normą rozbudowy, można w nich zamontować poprzeczną trawersę. Najpierw drabiny te należy jednak poddać ocenie ryzyka. Jednostka kontrolująca zdecyduje, czy dana drabina może być nadal stosowana. Otrzymają Państwo pisemną ocenę, którą należy koniecznie zachować jako potwierdzenie.

A tak na marginesie: U nas znajdą Państwo zarówno drabiny dostawne, wyprodukowane zgodnie z nowymi wytycznymi normy, jak i trawersy, którymi można doposażyć już posiadane drabiny.

Nasze hity produktowe z niniejszego przewodnika
Istotne
Liczba artykułów: 9
Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika