Zabezpieczenie towarów

Nieporęczne kształty, wrażliwe lub łatwo psujące się towary, duże opakowania: nie ma rzeczy, której nie można przewieźć. Dzięki odpowiednim produktom do zabezpieczania towarów i szerokiej gamie wyposażenia dodatkowego do zabezpieczania ładunku w samochodach ciężarowych i osobowych można bez przeszkód transportować towary – a przede wszystkim dowozić je bezpiecznie do klientów.

Zabezpieczanie towarów i zabezpieczanie ładunku: jakie są różnice?



Zabezpieczanie towarów jest również określane jako zabezpieczanie transportu lub opakowanie transportowe. Oznacza to gromadzenie poszczególnych produktów w jednostkę transportową. Poprzez takie gromadzenie lub grupowanie zapewnia się oszczędność miejsca, a także możliwość łatwego transportu i dostawy towarów do klienta. Ponadto opakowania lub jednostki ładunkowe chronią towary przed uszkodzeniem.





Z kolei zabezpieczanie ładunku oznacza mocowanie palet i kontenerów podczas transportu ciężarówką, samochodem osobowym itp. W tym przypadku niezbędne są urządzenia do napinania i pasy napinające, a także produkty do zabezpieczania podłoża oraz inne elementy mocujące.



Aby zagwarantować naprawdę udany transport, w przypadku żywności, produktów farmaceutycznych i innych wrażliwych towarów niezbędne jest zastosowanie ochrony termicznej i elementów chłodzących. Używa się również wag, które mają dopilnować, aby maksymalne obciążenie nie zostało przekroczone, zarówno na pojedynczej palecie, jak i w obrębie całej powierzchni ładunkowej.



Kto odpowiada za zabezpieczanie towarów i ładunku?



Zarówno załadowca, jak i kierowca są w równym stopniu odpowiedzialni za zabezpieczenie towarów i ładunku, a także za wyposażenie zabezpieczające ładunek. Jeśli dojdzie do wypadku lub innego incydentu, obie te osoby ponoszą odpowiedzialność.



Załadowca musi …



  • … w razie wątpliwości być w stanie wykazać niezbędne kwalifikacje do zabezpieczania towarów, załadunku i zabezpieczania ładunku,

  • przygotować towary do transportu, zapewniając optymalne zabezpieczenie towarów,

  • starannie zabezpieczyć ładunek zgodnie z przepisami.


Kierowca musi …



  • … sprawdzić podczas załadunku, czy towary są bezpiecznie zapakowane na czas transportu,

  • skontrolować i wyregulować zabezpieczenie ładunku przed wyruszeniem w drogę,

  • sprawdzać pasy napinające itp. na trasie, aby zapewnić ich ciągłe bezpieczeństwo.


W razie wątpliwości to przepisy ruchu drogowego wyjaśniają, kiedy ładunek uznaje się za (nie)zabezpieczony. Przykładowo zgodnie z niemieckim kodeksem drogowym (StVO § 22 ust. 1) należy tak zabezpieczyć ładunek, aby podczas hamowania awaryjnego lub manewru wymijania nic się nie przesuwało, nie spadało, nie przewracało, nie toczyło ani nie hałasowało. Kodeks handlowy i reguła techniczna VDI 2700 są pod tym względem jeszcze bardziej precyzyjne – zwłaszcza w przypadku transportu komercyjnego.



Chętnie wyjaśnimy Państwu, jak spełnić wspomniane przepisy za pomocą optymalnych produktów. Zachęcamy do kontaktu z nami.