Instalacje tankujące
Brak paliwa oznacza każdorazowo wyprawę na stację benzynową? Teraz może być łatwiej, bardziej mobilnie, a przede wszystkim bardziej opłacalnie – a to wszystko dzięki instalacjom tankującym dla firm i placów budowy. Niezależnie od tego, czy chodzi o zbiorniki na olej napędowy, zbiorniki magazynowe czy mobilne instalacje tankujące: dzięki pojemności do 2 500 litrów na firmowe zapasy paliwa tankowanie nie będzie już problemem. Zachęcamy do dalszej lektury, gdzie opowiemy, jak to dokładnie działa i o czym należy pamiętać.
W kategorii Instalacje tankujące oferujemy Państwu produkty następujących marek: CEMO, PRESSOL.
Instalacje tankujące: Do pełna proszę!
Gdy pojazdy i maszyny są używane wiele kilometrów od jakiejkolwiek stacji benzynowej, zbiorniki na olej napędowy, zbiorniki magazynowe i mobilne instalacje tankujące z pewnością będą opłacalne dla Państwa firmy. Ale nie tylko wtedy. W końcu pracownicy mogą w różnych sytuacjach powiedzieć: Do pełna proszę!
Czym charakteryzują się instalacje tankujące?
Instalacje tankujące na olej napędowy, benzynę i olej opałowy dla zakładów to mobilna i kompaktowa alternatywa dla stacji benzynowych. Podobnie jak typowy dystrybutor składają się one ze zbiornika do magazynowania paliwa napędowego i opałowego, pompy i pistoletu dystrybucyjnego. Jednak w przeciwieństwie do typowego dystrybutora zbiorniki na olej napędowy itp. są dostarczane do pojazdu – a nie odwrotnie. Umożliwia to tankowanie sprzętu w terenie, na placu budowy lub w zakładzie bez konieczności pokonywania trasy do stacji benzynowej.
Czym różnią się poszczególne instalacje tankujące i zbiorniki magazynowe?
Zgodnie z klasyfikacją paliw napędowych i paliw opałowych jako substancji niebezpiecznych lub co najmniej istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, asortyment zbiorników magazynowych jest podzielony według następujących kryteriów:
- Dopuszczone substancje (benzyna vs. olej napędowy vs. AUS 32)
- Dopuszczenie do transportu wewnątrzzakładowego i/lub na zewnątrz zakładu
- Zdatność do użytku wewnątrz i/lub na zewnątrz budynków
- Rozmiar i format zbiornika
- Typ pompy (pompa ręczna, elektryczna, membranowa itp.)
- Możliwość transportu (wózek na beczkę wyposażony w pompę, kieszenie najazdowe, uchwyty do przenoszenia, prowadnice pasowe itp.)
O czym należy pamiętać podczas obsługi mobilnych instalacji tankujących?
Obsługa zbiorników magazynowych i instalacji tankujących na paliwa i materiały eksploatacyjne nie bez powodu wchodzi w zakres obsługi substancji niebezpiecznych. Podczas ich obsługi należy przestrzegać licznych przepisów i instrukcji:
1. Do transportu poza terenem zakładu zastosowanie mają m.in. postanowienia międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów niebezpiecznych (ADR). Dopuszczenie ADR nie jest wymagane w przypadku niektórych instalacji tankujących AUS-32.
2. Pracownicy nie potrzebują prawa jazdy na przewóz towarów niebezpiecznych, o ile instalacja tankująca ma maksymalną pojemność 1 000 litrów w przypadku zbiorników na olej napędowy lub 333 litrów w przypadku zbiorników na benzynę. ADR przewiduje jednak m.in. wymóg posiadania gaśnicy oraz pełnego i czytelnego oznakowania zbiornika.
Oprócz obowiązujących na całym świecie przepisów ADR zastosowanie mogą mieć również dodatkowe przepisy krajowe.
Należy również pamiętać, że funkcjonalność i ogólny stan instalacji tankujących muszą być sprawdzane i rejestrowane przez ekspertów co 2,5 roku, a co pięć lat wymagana jest inspekcja. Podczas napełniania i opróżniania instalacji tankujących należy koniecznie stosować odpowiednie produkty do neutralizacji i usuwania wycieków – zawsze należy mieć przy sobie środki wiążące, takie jak chłonna włóknina lub zestaw awaryjny do usuwania wycieków.
Zachęcamy również do lektury naszych informacji dotyczących zgodnego z przepisami składowania substancji niebezpiecznych. Z przyjemnością odpowiemy także na wszelkie pytania. Zachęcamy do kontaktu z nami.